Bildergebnis für neset ertas gif

Bildergebnis für kemal sunal gif

 

Âşık Veysel Kimdir Türkü Sözleri Türkü Notaları Ozanlarımız Gönül verenler
Nota Bilgileri Türkü Dinle   Adım adım Türkiye Linkler

 

Âşık Kederi

 

Âşık Kederi

 

Esas adı Abuzer, Soyadı Yılmaz olan Aşık Kederi 07.07.1949 yılında Adıyaman merkezine bağlı Terman Köyün’de dünyaya gelir.Mehmet ile Fatma’dan doğma dört çocuktan üçüncüsü olan Kederi,ilkokulu kendi köyünde,Ortaokulu ise Adana istiklal Ortaokulunda dışardan bitirmek suretiyle tamamlar.
ilkokul yıllarında Köye gelen bir saz satıcısından bir cura alıp aynı köydeki Garip Kaya adındaki akrabasından saz çalma dersleri alan ağabeyi Yusuf,kendi kendini yetiştirmeye başlar.Zaman gelir Ağabeyi Yusufun,kardeşinin de saz çaldığını fark eder ve Kederi’ye ”Benden daha güzel çaldığını biliyorum.Bundan sonra bu curayı istediğin gibi çalabilirsin.” Aşık Kederi bundan sonra bütün gayretiyle saz çalıp söylemeye başlar.

 

Yaşam koşulları nedeniyle Aşık Kederi çevre köylerde çobanlık yapmayabaşlar.Kederi,saz saz çalıp söylemenin yanında bir de aşık olur.Köylük yerdeki aşkın zahmeti bir başkadır.Fakir kişi zenginin kızını çok zor alır.Olağan seçenek gurbettir.Kederinin kaderine de bu düşmüştür.Kederi elinde sazı,dilinde türküsünü kalbinde aşkı ile artık gurbetin yollarında ve gurbet kahrının kollarındadır.Bu arada Çukurova’da ırgatlarla birliktedir.Pamuk çapalar,pamuk toplar,narenciye işçiliği ve bekçilik yapar,başka insanlarla tanışır dostluk kurar.Yaşam tecrübesi artar.Aşık Kederi olur ve böylece meclislerin toplantıların aranan ve beklenen ozanı olur.Antalya,Mersin,Adana,İskendurun aşığa mekan olur.

 

Ülkenin içinde bulunduğu sosyal değişme nedeniyle Aşık Kederi siyasal gelişmelerden fikirlerden nasiplenir,olgunlaşır öğrendiklerini şiire döker.sazın teline bindirir ve topluma gönderir,ses yankı bulur.
Adana’da Milli Mensucat ve Bossa Fabrikalarında işci olarak çalışır.Burda askere gider ve tekrar Çukurova’ya döner ve yine Bossa Fabrikasında çalışmaya başlar.

 

Kederi halasının kızı Zübedeyle ile görücü usulü evlenir.Bu evlilik aslında görücü usulü olmaktan ziyade yıllarca görüşme sonrasında gerçekleşmiştir.Çünkü akraba çocuklarının birbiriyle konuşup görüşmesi,yardımlaşması dolasıyla birbirlerini tanımaları yaşam ortamında gayet olağandır.
Bu evlilik mutlu başlar ve sürer.Özlem,Derya,Fatma,Ebru ve Duygu isimli beş çocukları olur.Aşık Kederi Bossa Fabrikasın’daki işinden ayrılarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışmaya başlar.

 

Aşık Kederi toplantılarının birinde Çukurova’da ünlü Aşık Haydar Aslan’ı tanır ve ona çırak olur.Karşılıklı sevgi ve dostluk içinde usta ve çıkrak ilişkisinde yaşam devam eder. Kederi giderek olgunlaşır,yetişkinleşir ve Aşık Haydar Aslan’a artık arkadaş olur.Daha sonra da Aşık Haydar Aslan Aşık doslarını toplayarak Aşık Kederi’nin çıraklığını tamamladığını,yetiştiğini bildirerek onun usta olduğunu ilan eder.Ayrıca Aşık Kederi’yi ve Tarsus’tan Aşık Veli ile birlikte Haydar Aslan’ın öncülüğünde nefesleri içeren bir albüm yaparlar.

 

Aşık Haydar Aslan çevresine halk aşıklarını toplayan ve onları yetiştiren bir halk aşığıdır.Bende zaman zaman bunların aralarında bulunarak gözlemlerde bulunmuş ve aralarındaki insani ilişkiyi muhabbet duygusunu yardımlaşma istek ve gerçeğini kitaplarımda yazmış ve konuşmalarımda bunlardan sıkça söz ettim.
Kederi Milli Eğitim Müdürlüğü’ndeki görevinden ayrılarak Adana Defterdarlığı’nda çalışır.Bir süre sonra buradan da ayrılarak Adana Büyükşehir Belediyesi Aski Genel Müdürlüğü’nde görev aldı ve 13.01.1993 tarihinde emekli oldu.

 

Aşık Kederi emekli olduktan sonra Adana Büyük saat üzerindeki Kazancılar çarşısında Dostlar Saz evi adıyla bir mekan tutar.Burası aşıklar için görüşme noktası ve öğrenciler için saz okuludur.Kazancılar çarşısında olması sanki Mevlana’yı semaya davet edecek gibi görünmekte ve fakat o Hacı Bektaş’a yönelmektedir.
Aşık Kederi giderek çevrede bilinir,aranır,gazete,,dergi,,toplantı ve tv’lerde görünür.Yerel ve ulusal şenliklere katılır.Şiirleri yayınlanır,Alevilikte 12 hizmet ve Cem Tertibi ile Deyiş,Duvaz ve Semahlar adlı iki kasetin ozanlarına katılır.

 

Aksaray Ihlara Festivali,Silifke Festivali,Feke Karacaoğlan Şenlikleri,Nevşehir Hacı Bektaş Veli Şenlikleri,Antalya Abdal Musa Şenlikleri,Ankara Tarihi ipek Yolu Şenlikleri,İzmir Aşıklar Şöleni,Mersin/Mut Karacaoğlan Şenlikleri,Kars Murat Çobanoğlu Türkiye 1.Aşıklar Bayramı,Gaziantep Demoraksi ve Alevilik Konferansı konserine,Aşure Şenlikleri gibi birçok yerde konserler verdi.Bu Konser,Şenlik ve etkinliklerden dolayı kendisine Şilt,Plaket ve Teşekkür Belgeleri verilmiştir.

 

Aşık Kederi iri gövdesi.olgun hali,uyumlu tavrı,sağlam karekteri,bilinçli deyişleriyle çevresine çırak toplanmaktadır.Tüm gayretiyle öğrencilerini eğitmek ve toplumun dili olmağa gayret göstermektedir.
 

 

Âşık Veysel Kimdir Türkü Sözleri Türkü Notaları Ozanlarımız Gönül verenler
Nota Bilgileri Türkü Dinle   Adım adım Türkiye Linkler

 

Sayfaya Geri

 

Ana sayfaya geri