Bildergebnis für neset ertas gif

Bildergebnis für kemal sunal gif

 

Âşık Veysel Kimdir Türkü Sözleri Türkü Notaları Ozanlarımız Gönül verenler
Nota Bilgileri Türkü Dinle   Adım adım Türkiye Linkler

 

Sabahat Akkiraz

 

Sabahat Akkiraz
 

Sabahat Akkiraz Türk halk müziği sanatçısı milletvekili Sabahat Akkiraz 6 Şubat 1955 tarihinde Sivas da doğmuştur. Gerçek adı Sabahat Akkiray dır. Sabahat Akkiraz 1968 yılında daha 13 yaşındayken Arif Sağ ve Orhan Gencebay ın sazları eşliğinde ilk 45 lik plağını Mahmut Erdal ile çıkardı. 1968 yılında ailesiyle birlikte Almanya ya göç etti. B mayan sanatçı ustalarım kültürünün en büyük temsilcileri Feyzullah Çınar Aşık Daimi Davut Sulari ve Muhlis Akarsu ile tanıştı ve desteğini gördü. 1983 yılında ilk profesyonel albümü Şafak Söktü yü Musa Eroğlu ile yaptı. 1985 yılında İstanbul a taşınan Sabahat Akkiraz Arif Sağ ile çalışmaya başladı ve ikili beraber bir çok albüme imza attı. Okuyucu derleyici ve araştırmacı olarak Anadolu yu köy köy kasaba kasaba gezdi. 90 lı yıllarda ilk uluslararası davetini alıp Hollanda da dört konser yaptı. 1996 yılında Londra Caz Festivali ne davet edildi. Grand Union Orkestra ile Anadolu dan Yansımalar projesini yaptı.

 

Başta London Jazz Festivali olmak üzere Londra Dublin ve Glasgow da 10 konser yaptı. 1999 da Cite De La Music Paris de konser verdi. Aynı yıl Fransa da turneye çıktı ve on konser yaptı. 25 Kasım 2000 tarihinde Paris te Theatre De La Ville de konser yaptı ve hayatı Le Figaro Le Monde gibi gazetelerde tam sayfa olarak okuyuculara aktarıldı. Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği Türküleri deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. Sabahat Akkiraz kurduğu müzik şirketi ile de yapımcılığa başladı. İsveç ten Fas a Malezya dan Norveç e İspanya dan Meksika ya kadar pek çok ülkede konserler verdi. Onaltı ülkede albümleri yayınlandı. Her yıl yüzü aşkın konser verdi. Mezzo Tv yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı.

 

2001 yılında Jaspering De Jong ile Hollanda Turnesi ne çıktı. Aynı yıl Brezilya da Sheikh Ahmed El Tuni ve Sister Marie Keyrouz ile konserler yaptı. 2001 Şubatında Hollandalı ünlü şanson şarkıcı Jasperina De Jong ile 5 konserlik Hollanda turnesi yaptı. 31 Mart 1 Nisan tarihlerinde Brezilyanın Sao Paolo kentinde iki konser veren Akkiraz Türküleri ilk defa Güney Amerika ya okyanus ötesine taşıdı. Sabahat Akkiraz Almanya da ilk kez Türk olmayan dinleyicilere 6 Ocak 2002 tarihinde Almanya nın Duesseldo iştir. Bestelediği Beni Beni adlı deyiş Azam Ali ve Niyaz grubu tarafından seslendirildi ve Harrison Ford un Crossing Over adlı filminde kullanıldı. Ayrıca Mercan Dede ile birlikte Kerbela adlı eseri hazırladı ve bu eserin yer aldığı Mercan Dede nin Su albümü BBC World Music Chart ta ilk sıraya kadar yükseldi. Akkiraz ın Orient Expressions ile hazırladığı ve Doublemoon tarafından yayınlanan Külliyat albümü ise World Music Chart da altıncı sıraya kadar yükseldi. Onaltı ülkede basılan bu albüm Anadolu müziği ile elektronik müziğin en iyi harmanlandığı albüm olarak kabul ediliyor. 12 Haziran 2011 de yapılan 24 dönem TBMM seçimleri nde İstanbul 3 bölgeden CHP milletvekili seçilmiştir.

 

Ailesinde müzik ile uğraşan anneannesinin annesi Firdevs Hanım ve Davut Sulari Mahzuni Şerif Feyzullah Çınar ve Daimi gibi ozanlarıyla müziğe başladı. 14 yaşında ailece göç ettikleri Almanya da eğitimine devam etti. Sabahat Akkiraz ilk albümü Şafak Söktü yü büyük usta Musa Eroğlu ile birlikte yaptı. Sadece bir okuyucu değil derleyici ve araştırmacı olarak da kayıtlara başladı. Sadler s Wells Theatre da dört gün sahnelenen Where The Rivers Meet projesinde yer aldı. Queen Elizabeth Hall de Womans of Tradition projesinde Anadolu nun derin müziğini tı. 2008 yılında Berlin Flarmoni Salonu nda dünyaca ünlü Thomas Quasthoff ile konser verdi. Kariyeri boyunca Arif Sağ Erdal Erzincan Grand Union Orc Jaspering De Jong Musa Eroğlu Orient Expressions Mercan Dede Erkan Oğur Erol Parlak Thomas Quasthoff Leman Sam Hüsnü Şenlendirici Candan Erçetin gibi klasik dünya ve alternatif müziğinin dev isimleri ile ayni sahnede yer alan Sabahat Akkiraz kurduğu müzik şirketi ile de yapımcılığa başladı.

 

 

 

Âşık Veysel Kimdir Türkü Sözleri Türkü Notaları Ozanlarımız Gönül verenler
Nota Bilgileri Türkü Dinle   Adım adım Türkiye Linkler

 

Sayfaya Geri

 

Ana sayfaya geri