Bildergebnis für neset ertas gif

Bildergebnis für kemal sunal gif

 

Âşık Veysel Kimdir Türkü Sözleri Türkü Notaları Ozanlarımız Gönül verenler
Nota Bilgileri Türkü Dinle   Adım adım Türkiye Linkler

 

Âşık Miskini (Sait Küçük)

 

Miskini

  Âşık Miskini (Sait Küçük)

 

1964 yılında Kars'ın Kağızman ilçesinde doğdu. Asıl adı Sait Küçük'tür. İlk ve Ortaöğrenimini Kağızman'da, yüksek öğrenimini ise Kars'ta tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümünü bitirdi.

 

Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneği ve şiirleriyle büyüdü. Şiir yazmaya ve saz çalmaya Ortaokul yıllarında başladı. Hece vezniyle yazdığı ilk şiirleri mahalli gazetelerde, ilk serbest şiiri ise 1984 yılında Milliyet Sanat dergisinde yayımlanarak 'Genç Şairler Antolojisi'nde yer aldı.

 

Sadık Miskini mahlasıyla, Cem, Nefes, Folklor Edebiyat, Türk Edebiyatı, Aşık Veysel, Serhat Dergisi, Serhat Kültür, Sarıkamış gibi çeşitli dergilerde yayınlandı. Çeşitli sanatçılar tarafından bestelenerek söylenen şiirleri/türküleri özellikle 1990 lı yılların ikinci yarısından sonra Arif Sağ, İsmail Özden, Canan Başkaya, Ünal Fırat, Songül Karlı, Seher Dilovan, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Kıvırcık Ali, İlyas Salman gibi sanatçılar tarafından okunarak geniş çevrelerde duyuldu.

 

Şiire olan ilgisinin yanında yöre kültürünün derlenmesi, yöre aşıklarının eserlerinin başka kaynaklara aktarılması ve kitaplaştırılması gibi çalışmaları da bulunmaktadır. Kağızman Folklor Derneği kurucularından ve başkanlarından olan Sait Küçük 'Folklor Derneği'nin Sesi adlı aylık gazete çıkarmış olup şimdi ise Aras adında aylık bir gazete çıkarmaktadır.

 

Daha çok hece vezniyle yazdığı şiirlerle tanınan Sadık Miskini, bunun yanı sıra divan şiiri, serbest şiir gibi öteki türleriyle de ilgilenmekte ve yazmaktadır. 1000 civarında mani yazan Aşık Miskini edebi türler konusunda hayli bir ürün sahibidir. 1000 civarında özdeyişi de bulunmaktadır.

 

Kitaplaştırdığı eserleri şunlardır: Kağızman'a Ismarladım Nar Gele (Hazırlayan G.Karaağaç/S Küçük) • Sevenlere Gönül Verdim (Hazırlayan Bekir Karadeniz) • Bir Ozanın Telinden (Hazırlayan Sait Küçük) • Kağızmanlı Halk Şairi Mesuli (Hazırlayan Sait Küçük) • Kağızmanlı Halk Şairi Ataşoğlu (Hazırlayan Sait Küçük) • Kağızmanlı Halk Şairi Samihi (Hazırlayan Sait Küçük) • Yaşayan Tarih Sadık Misikini (Hazırlayan Lemin Gülderen) • Kağızman'da Yaşanan Rus Zulmü ve Ermeni Mezalimi • Başka Doğsun Yarınların Güneşi (Serbest Şiirler) • Kağızmanlı Hıfzı (Araştırma) • Karslı Hicabı (Araştırma) • Milli Mücadele (İnceleme/Araştırma) Sadık Miskini; Emine Hanım ile evli olup Bahar, Oğuzhan ve Bilge Berat adlı üç çocuğu vardır. Sadık Miskini halen Kars'ın Kağızman ilçesinde yaşamakta Gözlem adındaki yerel bir gazetenin yazı işleri müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

 

 

Âşık Veysel Kimdir Türkü Sözleri Türkü Notaları Ozanlarımız Gönül verenler
Nota Bilgileri Türkü Dinle   Adım adım Türkiye Linkler

 

Sayfaya Geri

 

Ana sayfaya geri